Kontakty         O nás         Blog         Doprava a platba

Proč používat netoxické čistící prostředky?

02.03.2023 Blog

Proč uklízet s netoxickým čistícím prostředkem?

Pravidelný úklid domácnosti patří k běžným činnostem každého z nás. Zamýšleli jste se někdy nad složením těchto produktů? Pokud ne, měli byste. Možná se cítíte ve voňavém a dokonale uklizeném bytě dobře, ale nevědomky škodíte svému zdraví a také přírodě. 


Dnes můžeme efektivně uklízet dům i bez použití chemických čistících prostředků. Existuje mnoho přírodních alternativ, které mohou být stejně účinné při odstraňování skvrn a usazenin, jako jsou například ocet, citronová šťáva, sodík bikarbonát nebo bylinné a éterické oleje.

Podívejte se s námi na 4 hlavní důvody proč začít s netoxickými čistícími prostředky a na co si dát pozor!

ZDRAVÍ

Tradiční (chemické) čistící prostředky často obsahují škodlivé chemikálie, které mohou být nebezpečné pro zdraví. Dýchání těchto chemikálií může způsobit podráždění očí a dýchacích cest, vyrážky na kůži a dokonce mohou způsobit chronické zdravotní problémy, jako jsou například alergie nebo astma.

Netoxické čistící prostředky jsou zpravidla méně dráždivé a šetrné k lidskému zdraví.

Netoxické prostředky jsou lepší volbou protože neobsahují toxické a agresivní chemikálie, jako jsou například chlor, amoniak, fosfáty a ftaláty. Na druhé straně, netoxické čistící prostředky jsou založeny na přírodních složkách, jako jsou rostlinné enzymy, ocet, citronová šťáva, sodík bikarbonát, éterické oleje a minerální soli, které jsou šetrné a neagresivní k lidskému zdraví.

ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

Tradiční čistící prostředky mohou mít negativní dopad na životní prostředí. Některé z chemikálií používaných v těchto prostředcích jsou toxické pro vodní organismy a mohou způsobit znečištění vod. 


Některé z nejčastěji používaných chemikálií v čistících prostředcích jsou například:

  • Chlor - bělidlo a dezinfekční prostředek, může být dráždivý pro dýchací cesty a oči a může způsobit alergické reakce.
  • Amoniak - používá se pro odstranění mastnoty a usazenin, může být dráždivý pro dýchací cesty a oči a může způsobit alergické reakce.
  • Fosfáty - používají se jako vodní změkčovadla a odstraňovače usazenin, mohou být škodlivé pro vodní ekosystémy a způsobovat eutrofizaci.
  • Ftaláty - používají se jako vonné látky, mohou být dráždivé pro kůži a dýchací cesty a mohou mít negativní vliv na hormonální rovnováhu.
  • Formaldehyd - používá se jako konzervant, může být dráždivý pro dýchací cesty a kůži a může způsobovat alergické reakce.

Tyto chemikálie mohou mít negativní vliv na lidské zdraví a životní prostředí, zejména při častém a dlouhodobém vystavení. Používání netoxických čistících prostředků může pomoci snížit negativní dopad na životní prostředí.

BEZPEČNOST

Tradiční čistící prostředky mohou být nebezpečné pro děti a domácí mazlíčky, kteří mohou náhodně vdechovat nebo pozřít tyto látky. Netoxické čistící prostředky jsou bezpečnější pro použití v domácnosti a často nemusí být skladovány mimo dosah dětí a zvířat.

Je taky důležité, že děti nejsou vystavovány třeba nádobí, které bylo myto chemickými přípravky a nebo oblečení vyprané s chemickým práškem. Tímto minimalizujeme riziko alergických reakcií našich nejmenších.

 


ÚČINNOST

Často se setkáváme s názorem, že netoxické čistící prostředky nejsou účinné. 


Pravdou ale je, že mohou být stejně účinné jako tradiční čistící prostředky a často se vyrábějí z přírodních látek, jako jsou ocet, citronová šťáva a sodík bikarbonát. Tyto přírodní látky mohou být efektivní při odstraňování skvrn a usazenin, aniž by zanechaly zbytky chemikálií.


Celkově lze říci, že používání netoxických čistících prostředků je prospěšné pro zdraví, životní prostředí, bezpečnost a účinnost je stejná.

Líbil se Vám tento článek?

Diskuze

Téma zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.