Kontakty         O nás         Blog         Doprava a platba

O projektu Chráníme mořské želvy z.s.

Chráníme mořské želvy z.s.

Chráníme mořské želvy, nádherné tvory, žijící na Zemi více než 110 miliónů let. 

Dnes jim hrozí vyhynutí. Jejich populace za posledních 70 let klesla o více než 90%. Lidé kradou z pláží želví vejce a prodávají je do restaurací pro turisty, zaživa želvám strhávají krunýře, aby z nich udělali suvenýry.

S místní organizací KONSERVASI BIOTA LAUT BERAU chráníme ostrovy v oblasti Berau v Indonésii, která je nejdůležitějším líhništěm ohrožených karet obrovských v celé jihovýchodní Asii a jedno z nejdůležitějších líhnišť na světě. Vejce tu ale kladou i kriticky ohrožené karety pravé. Na ostrově Lembata na jihu Indonésie podporujeme organizaci Sehabat penyu Loang.

Vzděláváme děti nejen o želvách, moři a přírodě celkově, ale učíme je i angličtinu a také to, jak minimalizovat odpad a jak zacházet s tím, který už vytvořili. Naše vzdělávací materiály v indonéském, anglickém i španělském jazyce se nyní používají v mnoha zemích světa na třech kontinentech.

Jsme si vědomi, že nelze jen přijít se zákazem používání želvoviny na výrobu suvenýrů. Proto se snažíme místním lidem ukázat alternativní způsoby obživy, které jsou šetrnější k přírodě a životnímu prostředí. Pořádáme workshopy, kde se místní učí vyrábět suvenýry z udržitelných materiálů, například z kokosových ořechů a ne ze želvoviny.

Jako konzultanti také pomáháme i v jiných oblastech Indonésie, na Srí Lance a jinde ve světě. Tvoříme příručku o tom, jak chránit želvy efektivně.

V ČR se snažíme zvýšit informovanost o situaci mořských želv, o příčinách jejich ohrožení a o možnostech, jak jim můžeme pomoci. Pořádáme přednášky ve školách i v knihovnách, organizujeme koncerty i výstavy, propagujeme zodpovědné cestování.


Více o  projektu: https://www.morskezelvy.cz/


Přečtěte si také