Kontakty         O nás         Blog         Doprava a platba

Esenciální oleje - všechno co o nich potřebujete vědět

Zdroj: Time for Bio

27.01.2023 Svět krásy a kosmetiky
Esenciální oleje - všechno co o nich potřebujete vědět
Svět esenciálních olejů je obrovský, fascinující a upřímně řečeno trochu matoucí.
Jsou tyto rostlinné extrakty skutečně tak silné? Ano!
Musím být DIY fanoušek, abych je používal a užíval si je? Vůbec ne!
Můžu si na kůži nakapat pár kapek a hotovo? Ne – prosím ne.
Na co použiji všechny ty různé vůně? Povíme vám to!

Čtěte dále, abyste získali přehled o nejlepších esenciálních olejích a o tom, jak je používat.

CO JSOU ESENCIÁLNÍ OLEJE?

Esenciální (éterické) oleje jsou vysoce koncentrované, tekuté rostlinné extrakty. Esenciální oleje získáváme několika různými metodami. Část rostliny, ze které získáváme esenciální olej se může lišit v závislosti na druhu oleje. Obvykle je to nejaromatičtější část rostliny. Například růžový olej pochází z okvětních lístků růže, zatímco citrusové oleje pocházejí z kůry.

Vzhledem k tomu, že esenciální oleje jsou zjevně zcela přírodní, může se zdát, že jsou jemné a do značné míry nereaktivní, ale není to tak. Podle definice je to extrémně silná věc. V průměru jsou až 75krát silnější než sušené bylinky. S éterickými oleji se proto musí zacházet opatrně. To znamená, že pár kapek ujde dlouhou cestu, a kromě velmi specifických olejů (o tom později) by měly být vždy před aplikací přímo na pokožku řádně naředěny.

K ČEMU LZE VYUŽÍVAT ESENCIÁLNÍ OLEJE?

Aromaterapie, léčba kožních onemocnění, zklidnění zánětu a svalů… výhody esenciálních olejů jsou bohaté. Esenciální oleje mohou být použity v produktech osobní péče, v domácích čisticích prostředcích, pro celkovou pohodu v kontextu emocionální podpory a mnoha dalšími způsoby. Tato všestrannost se vztahuje i na samotné vůně. Některé z nejoblíbenějších esenciálních olejů, jako je levandule a sladký pomeranč, přecházejí do mnoha kategorií a lze je efektivně použít pro mnoho aplikací.

JAK MÁM ŘEDIT SVÉ OLEJE?

Kromě zamezení potenciální kožní reakce ředění esenciálních olejů jim umožňuje lépe fungovat – když jsou vystaveny samotnému vzduchu, molekuly čistých esenciálních olejů mají tendenci se velmi rychle odpařovat. Přidání esenciálního oleje do nosné látky lépe usnadňuje vstřebávání oleje tělem.

Ve většině případů (i když esenciální oleje jen přidáváte do koupele) budete potřebovat nosný olej – neutrální olej na rostlinné bázi, který může fungovat jako základ. Mezi běžné nosné oleje patří sladké mandle, jojobový, olivový, slunečnicový, avokádový a hroznový olej.

Zatímco konkrétní ředění se může lišit na základě osobních potřeb a jednotlivých esenciálních olejů, obecným pravidlem je zaměřit se na jedno až pět procent ředění. Jednoprocentní směs je šest kapek esenciálního oleje na cca 30 gramů nosního oleje, zatímco pětiprocentní směs by byla 30 kapek na 30 gramů nosního oleje.

Níže se podívejte, jaké oleje používat – a jak – pro lepší spánek, odstranění akné, zahnání bolesti hlavy a další.

LEHNOUT A SPÁT

Pokud se přistihnete, že každý večer počítáte ovečky, možná je nejvyšší čas zvážit aromaterapii. Existuje nespočet studií, které podrobně popisují, jak prospěšné mohou být některé vůně pro získání kvalitního spánku, a to i ve vysoce stresových situacích.

Jedna studie například zjistila, že když pacienti na JIP přivoněli k levanduli, heřmánku anebo neroli, úroveň jejich úzkosti výrazně poklesla a kvalita spánku se zlepšila. Další zjistila, že vůně levandule zlepšuje pomalý (hluboký) spánek, zejména u žen.

Pouhý závan jakéhokoli oleje navozujícího spánek před spaním může pomoci, ale chcete-li sklízet jeho výhody celou noc, zvažte, zda si na nočním stolku ponechat otevřenou sklenici s ředěním olejem nebo použít sprej na polštář.

 

Esenciální oleje, které pomáhají navodit spánek: levandule, vetiver, pačuli, santalové dřevo, ylang-ylang, heřmánek, neroli, majoránka, cedr, bergamot, šalvěj, kadidlo.

 

Nestresujte se: I když existuje spousta vědecky podložených vůní pro nalezení klidu (mezi nimi růže, santalové dřevo, levandule, kadidlo a pomeranč), nakonec je to na vás. Jakékoli aroma, které k vám promlouvá a přináší pocit klidu a relaxace, může být prospěšné.

Náš oblíbený trik na zmírnění napětí za 30 vteřin? Vmasírujte si olejovou směs s uklidňujícími vůněmi do spánků, které jsou tlakovými body.

PRO DUŠEVNÍ POHODU A VITALITU

Když udeří odpolední pokles energie, restartujte se přičichnutím k povzbuzující směsi vůní – nebo ještě lépe, postříkejte se obličejovou mlhou s olejem. Vyberte si z vůní, které vám pomohou dodat energii pro zbytek pracovního dne. Jedna studie ukazuje, že přivonění k rozmarýnu může zlepšit paměť o 75 %, zatímco máta peprná je také spojována se vzpomínkami a trvalým soustředěním. Jiné výzkumy ukázaly, že máta peprná, bazalka a helichrysum (slaměnka nebo také smil) pomáhají při vyhoření a duševní únavě.

 

Esenciální oleje pro zlepšení koncentrace: rozmarýn, bazalka, máta peprná, helichrysum, cedr, vetiver, grapefruit, borovice, jalovec.

OLEJE PRO ZKLIDNĚNÍ ZÁNĚTŮ A NA DROBNÉ RANKY:

Probrali jsme toho hodně o podpoře nálady a vitality, ale to není všechno z výhod esenciálních olejů! Mnoho rostlin je přírodními antiseptiky, nebo jsou bohatými zdroji s protizánětlivými, antimikrobiálními a antivirovými látkami, takže když se koncentrují do formy esenciálních olejů, mohou fungovat jako vysoce účinné látky na akné, bolest svalů, bolest v krku a další.

Vezměte si například všestranný mátový olej. Má chladivé účinky a lze ho nalézt v produktech pro péči o svaly spolu s eukalyptovým a heřmánkovým esenciálním olejem, abychom jmenovali alespoň některé.

Vyzkoušejte náš recept na DIY masáž nohou: "Přidejte 10 kapek mátového esenciálního oleje do jedné cca 30 gramů sladkého mandlového oleje a vetřete ho do svalů nohou a chodidel.

Napište nám do komentáře až tohle vyzkoušíte. Je to fantazie!

Pokud jde o ranky a další podráždění pokožky, existuje také spousta možností. Olej z čajovníku je oblíbeným pomocníkem na nevolnosti, zejména proto, že je to jeden z mála esenciálních olejů (spolu s levandulí), který lze bezpečně aplikovat přímo na pokožku. Naneste několik kapek na ranku, abyste odstranili bakterie a zklidnili zarudnutí.

Máte vztek, zanícenou pokožku po spálení sluncem, růžovce nebo jiné citlivosti? Pro okamžitou úlevu nastříkejte trochu růžové vody nebo levandulové květové vody.

Líbil se Vám tento článek?

Diskuze

Téma zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.