Kontakty         O nás         Blog         Doprava a platba

Dokonalé dítě, nedokonalá pokožka

Zdroj: Time for Bio

06.06.2022 Pro maminky o miminkách
Dokonalé dítě, nedokonalá pokožka
O pokožce dítěte a na co si dát pozor při starostlivosti o naše nejmenší.

Epidermis dítek po narození je extrémně křehká. Po narození pokožka ještě není připravena čelit všem nástrahám vnějšího prostředí. Navíc dětská pokožka je daleko citlivější na vnější poškození, je náchylnější ke kožním infekcím nebo UV záření. Období po narození se taky nazývá adaptačním obdobím. Pokožka novorozeně se v tomto období snaží adaptovat k vnějšímu okolí.

Zejména v tomto období i nejmenší množství vnějšího agresora může vyvolat podráždění, popraskání pleti. A na co si tedy dát pozor? Pokožku může podráždit nevhodně zvolený materiál oblečení, chemické složky pracích prášků, kosmetika s přidanými látkami. Miminko může být citlivé taky na přílišné teplo nebo naopak chlad v pokojíčku. Určitě všichni taky víme, jak pleť dospělých reaguje na silný vítr a chlad v zimě a představte si teď jemnou pokožku miminka.


​S jakými problémy se můžete u batolat setkat? Opruzení a kontaktní dermatitida


Nejčastější problém batolat? Opruzeniny vznikají opakovaným třením pokožky. Díky četným kožním záhybům u miminek dochází k podráždění jednoduše a poměrně rychle. Navíc rizikovým faktorem jsou také pohyb, vlhké a teplé prostředí. Rizikové oblasti tak jsou podkolení jamky, podpažní záhyby a celkem místa, kde dochází ke zvýšenému tření pokožky.

Kontaktní dermatitida je taky známá jako plenková dermatitida. Jak je již z názvu zřejmé, jedná se o oblast, která bývá zakryta plenou (zadeček, stehna).


Jak opruzeninám předcházet?

Rizikové oblasti je potřebné udržovat suché a čisté, ideální je bavlněné oblečení. Samozřejmostí je pravidelné přebalování správnou velikostí pleny.


Co dělat, když se vyskytne opruzenina a nebo dermatitida?

Když spatříme podrážděnou pokožku je důležité konat co nejrychleji. Dostatečný přístup vzduchu a hygiena je nutností. Je vhodné se vyhnout parfémovaným mycím přípravkům a je lepší nechat stranou i vlhčené ubrousky. Ideální je, když má miminko možnost zůstat rozbalené bez pleny. Pomoct si můžete taky přípravky s obsahem zinku a vitaminu E.

V případě problémů může miminko být plačlivé a citlivé. V případě, že se stav zhoršuje doporučujeme bezodkladně návštěvu lékaře.

Bez slz

Bez slz
Líbil se Vám tento článek?

Diskuze

Téma zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Přečtěte si také

  • Petrova divočina: Na želvy!

    Petr Jan Juračka vypráví o projektu Chráníme mořské želvy přímo z Indonézie. Prohlédněte si toto video a...